Emerytowany metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w poniedziałek Mszy św. w intencji ojczyzny, po której poświęcono tablicę upamiętniającą ofiary Tragedii Górnośląskiej. W homilii wygłoszonej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach abp Skworc mówił o konieczności zachowania i kultywowania pamięci o ofiarach wydarzeń przed 80 lat oraz o tym, że ową pamięć należy przekazywać kolejnym pokoleniom.
Tymczasowy prezydent Syrii, islamista Ahmed al-Sharaa, utworzył 29 marca nowy rząd. Według doniesień międzynarodowych mediów, wśród 22 ministrów znajdują się również przedstawiciele mniejszości religijnych. Resort Spraw Socjalnych i Pracy obejmie chrześcijanka Hind Kabawat. Jest ona również pierwszą kobietą w rządzie Syrii od czasu obalenia cztery miesiące temu Baszszara al-Asada. Minister transportu Jarub Badr jest alawitą, a zatem należy do tej samej grupy religijnej co Asad i duża część byłej elity władzy. Departamentem rolnictwa pokieruje druz Amgad Badr.
Włoski dziennikarz radia RTL 102.5 Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II dla słuchaczy swej stacji radiowej. Jak zaznaczył, dzięki św. Janowi Pawłowi II nawrócił się.
„Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia” (Łk 15, 7).
W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.
Chwalenie Boga poprzez samą modlitwę nie jest wystarczające. To jest dopiero początek. Nasze czyny i nasze słowa są tym, co naprawdę się liczy - mówi rabin Steve Burnstein, ze zgromadzenia Birkat Shalom, komentując Psalm 34 dla Centrum Heschela na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, śpiewany w IV niedzielę Wielkiego Postu
Arcybiskup Sydney – Anthony Fisher przypisuje cudowne przeżycie małego dziecka z Arizony wstawiennictwu śp. kardynała George'a Pella. Swój pogląd hierarcha wyraził 26 marca podczas australijskiej premiery nowej biografii zmarłego rok temu purpurata w Campion College w pobliżu Parramatty (centrum handlowe w Większym Zachodnim Sydney).
W opublikowanym rozważaniu do modlitwy Anioł Pański Franciszek wyraził wdzięczność osobom będącym dla innych "narzędziami uzdrowienia". Papież zwrócił także uwagę na Jezusa przedstawiającego człowiekowi miłosierdzie Ojca oraz zaapelował o pokój.
Przypowieść o synu marnotrawnym. Komentarz - o. Jacek Prusak SJ.
„Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30).
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, w rozmowie z dziennikarzami podzielił się planami Stolicy Apostolskiej co do czasu rekonwalescencji Franciszka zaleconego mu przez lekarzy z Kliniki Gemelli.
- Św. Jan Paweł II dostrzegał, że poważne formy naruszania życia najsłabszych są w rzeczywistości wyrazem perwersyjnej idei wolności, która zamienia zbrodnię w prawo – mówi Gabriella Gambino, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Podkreśla, że nadszedł czas, by Kościół zbudował prawdziwe duszpasterstwo życia ludzkiego.
Szef zespołu medycznego, który leczył papieża Franciszka w rzymskiej klinice Gemelli, ujawnił szczegóły walki 88-letniego Ojca Świętego o przetrwanie. Najgorszym momentem było to, gdy 28 lutego papież nie mógł już oddychać 28, powiedział chirurg Sergio Alfieri w wywiadzie dla włoskiej gazety „Corriere della Sera”.
25 marca przeżywany jest Dzień Świętości Życia. To okazja do przyjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Jak to zrobić i z czym wiąże się takie zobowiązanie?
Parafianka została skazana za prześladowanie proboszcza. Portal „Tribune chrétienne” pisze o szerszym problemie w tej materii.
Iftar, czyli pierwszy posiłek, którzy muzułmanie spożywają w czasie ramadanu, mający miejsce po zachodzie słońca, był celebrowany w katolickim kościele w Molenbeek w Belgii.
- Bardzo niewiele się mówi za granicą o Polakach ratujących Żydów – stwierdziła Manuela Tulli, watykanistka, dziennikarka agencji informacyjnej Ansa podczas briefingu w Lublinie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który został zorganizowany przez Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Święty Jan Paweł II – człowiek, którego życie i pontyfikat zmieniły bieg historii, wciąż pozostaje symbolem nadziei, pokoju i jedności. Był papieżem niezwykłym, nie tylko ze względu na swoją funkcję, ale przede wszystkim przez charyzmat, który przyciągał miliony ludzi. Jego świętość i wielkość wyczuwało się instynktownie – padając na kolana przed nim, ludzie okazywali mu szacunek i wdzięczność. Dziś, gdy jego postać jest atakowana, tym bardziej warto przypominać, kim naprawdę był.
Prymas Polski abp Wojciech Polak zatwierdził Litanię do św. Radzyma Gaudentego. W obecnym roku ma to szczególną wymowę, przypada bowiem 1025. rocznica powstania archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, których Radzym Gaudenty był pierwszym pasterzem.
W trwającym obecnie Wielkim Poście proponujemy rekolekcje będące rozmową między świecką misjonarką Agnieszką Głowacką i franciszkaninem o. Pawłem Kijko. Rekolekcjoniści przyglądają się ostatnim dniom życia Jezusa i nauce, która może z nich dla nas płynąć.