Życzenia Prymasa Polski: Świętujmy Wielkanoc z nadzieją!; trzeba gorliwego wołania o nawrócenie dla rosyjskiego agresora Wiadomości
Życzenia Prymasa Polski: "Świętujmy Wielkanoc z nadzieją!; trzeba gorliwego wołania o nawrócenie dla rosyjskiego agresora"

- Nie bójcie się - tymi słowami Zmartwychwstały Jezus przemówił do kobiet, które w niedzielny poranek przyszły do grobu, by namaścić Jego ciało. Nie bójcie się - to słowa skierowane także do nas, właśnie dziś, pośród zamętu i niepokoju świata - mówi abp Wojciech Polak w życzeniach na święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania Wiadomości
Wielka Sobota, dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania

Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.

Ewangelia Wielkiego Piątku z komentarzem [video] wideo
Ewangelia Wielkiego Piątku z komentarzem [video]

Podczas Liturgii Męki Pańskiej czytana jest Ewangelia wg św. Jana. Zamieszczamy wielkopiątkowe kazanie o. Adama Szustaka OP oraz jego film z wprowadzenia do przeżywania Wielkiego Piątku.

Wielki Piątek Męki Pańskiej Wiadomości
Wielki Piątek Męki Pańskiej

Dziś w liturgii Kościół przeżywa kolejne wydarzenia misterium paschalnego Jezusa Chrystusa - Jego mękę i śmierć.

Prymas Polski do kapłanów: Nie możemy tęsknić za światem, który już nie istnieje Wiadomości
Prymas Polski do kapłanów: Nie możemy tęsknić za światem, który już nie istnieje

„Nie możemy ulegać zwątpieniu i zniechęceniu. Nie możemy tęsknić za światem, który już nie istnieje, a który w naszych oczach wydaje się wciąż bardziej bezpieczny i przewidywalny” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wielkoczwartkowej Mszy św. krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej.

Papieska Msza Wieczerzy Pańskiej w więzieniu w Civitavecchii Wiadomości
Papieska Msza Wieczerzy Pańskiej w więzieniu w Civitavecchii

Papież Franciszek odprawił Msze św. Wieczerzy Pańskiej w więzieniu w mieście Civitavecchia koło Rzymu. W czasie liturgii dokonał obrzędu umycia stóp 12 osadzonym, kobietom i mężczyznom w różnym wieku i różnych narodowości.

Dziś Wielki Czwartek. Wieczorem Kościół wchodzi w Triduum Paschalne Wiadomości
Dziś Wielki Czwartek. Wieczorem Kościół wchodzi w Triduum Paschalne

Dziś wieczorem Kościół kończy okres Wielkiego Postu i wchodzi w Święte Triduum Paschalne, czyli czas przeżywania centralnych wydarzeń zbawczych: męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Biskupi z całego świata zaniepokojeni kontrowersyjną niemiecką drogą synodalną z ostatniej chwili
Biskupi z całego świata zaniepokojeni kontrowersyjną niemiecką drogą synodalną

Siedemdziesięciu czterech biskupów z czterech kontynentów podpisało „Braterski list otwarty” do swoich odpowiedników w Niemczech, wyrażając zaniepokojenie kontrowersyjną „drogą synodalną” Kościoła niemieckiego.

z ostatniej chwili
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Nowy wymiar zmartwychwstania

Wielkanoc 2022 roku będzie szczególna. Za naszą wschodnią granicą trwa krwawa wojna, który dotyka przede wszystkim niewinnych ludzi. Ponad 2,5 miliona osób trafiło do Polski w ucieczce przed śmiercią. Na ulicach polskich miast widzimy ludzi dotkniętych niewyobrażalną tragedią. Właśnie w tej przygnębiającej atmosferze będziemy oczekiwać na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, co niejako nawiązuje do naszych nadziei na nadejście pokoju. Właśnie o tej symbolice piszemy w najnowszym „Tygodniku Solidarność”.

Niedziela Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa. Wjazd Jezusa do Jerozolimy z ostatniej chwili
Niedziela Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa. Wjazd Jezusa do Jerozolimy

Dziś Niedziela Palmowa, dlatego najpierw, przed procesją, czytamy o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, następnie, podczas liturgii, czytamy Mękę Pańską według św. Mateusza.

[Wywiad] Jak Kościół prawosławny w Polsce sprawuje opiekę nad uchodźcami? Wiadomości
[Wywiad] Jak Kościół prawosławny w Polsce sprawuje opiekę nad uchodźcami?

Jak Kościół prawosławny sprawuje opiekę nad uchodźcami? Czy jest organizowana katecheza dla dzieci z Ukrainy? Jak wygląda posługa wśród uchodźców w miejscowościach, w których nie ma cerkwi? Czy prawosławny może przystąpić do Komunii w Kościele rzymskokatolickim? Między innymi na te pytania odpowiada w rozmowie z KAI ks. Łukasz Leonkiewicz z prawosławnej parafii św. Grzegorza Peradze w Warszawie.

Matko schodzących do schronów, Królowo zburzonych cerkwi. Piękny utwór młodego polskiego jezuity podbija internet [video] wideo
"Matko schodzących do schronów, Królowo zburzonych cerkwi". Piękny utwór młodego polskiego jezuity podbija internet [video]

Niezwykły utwór-modlitwa opublikowany został przez jezuitę Dominika Dubiela SJ. "Litania za Ukrainę" porusza zarówno przejmującym tekstem, jak i niecodzienną oprawą muzyczną.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zostanie dziś przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji z ostatniej chwili
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zostanie dziś przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji

Przewodniczący Episkopatu Polski zostanie dziś przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji – poinformowały służby prasowe Episkopatu Polski.

Rosyjski prawosławny proboszcz: Nasz Kościół się myli. Rosyjscy żołnierze zabijają swoich braci i siostry w Chrystusie z ostatniej chwili
Rosyjski prawosławny proboszcz: Nasz Kościół się myli. Rosyjscy żołnierze zabijają swoich braci i siostry w Chrystusie

„Większość duchowieństwa naszego Kościoła głęboko się myli, co do wojny na Ukrainie” – powiedział o. Ioan Budrin, ksiądz należący do patriarchatu moskiewskiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, pracujący w Karabanowie.

Konstytucja apostolska o kurii rzymskiej „Praedicate Evangelium”, czyli co zmienia się w Kościele Wiadomości
Konstytucja apostolska o kurii rzymskiej „Praedicate Evangelium”, czyli co zmienia się w Kościele

„Praedicate Evangelium” – taki tytuł nosi konstytucja apostolska papieża Franciszka o Kurii Rzymskiej i jej posłudze Kościołowi w świecie. Ogłoszony 19 marca dokument wejdzie w życie 5 czerwca. Jest on owocem ponad ośmiu lat pracy Rady Kardynałów, powołanej w 2013 roku jako organ doradczy papieża w przeprowadzeniu reformy Kurii Rzymskiej i rządzeniu Kościołem.

Ewangelia na III Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Wielkiego Postu z komentarzem [video]

Wołanie Jezusa o nawrócenie. Komentarz o. Adam Szustak OP.

Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny Wiadomości
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki obchodzi 19 marca uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa. Św. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa. Jest patronem wszystkich ojców.

Akt Poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi Wiadomości
Akt Poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji na Ukrainie, 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie – w łączności z Ojcem Świętym – we wszystkich krajach i diecezjach świata zostanie dokonany ten sam akt. W Polsce nastąpi to wszystkich kościołach o godz. 17.00, a ponadto zostaną odprawione Msze św. w intencji pokoju na Ukrainie oraz nawrócenia Rosji.

Wspomnienie św. Patryka - patrona Irlandii Wiadomości
Wspomnienie św. Patryka - patrona Irlandii

W dniu 17 marca Kościół powszechny wspomina w liturgii św. Patryka – niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień ten jest w Irlandii i wszędzie, gdzie żyją Irlandczycy, wielkim świętem religijnym i narodowym. Wierni przypinają sobie tego dnia trójlistną koniczynę – symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.

[Tylko u nas] Ks. Prof. R. Skrzypczak: Postępująca rewolucja karmi się duchem lucyferiańskim tylko u nas
[Tylko u nas] Ks. Prof. R. Skrzypczak: Postępująca rewolucja karmi się duchem lucyferiańskim

- Rewolucja ma różne twarze, ale idzie nieustannie w jednym kierunku i jest inspirowana duchem lucyferiańskim. Dyktatura życiowych modeli i propozycji bez krzyża, bez zbawienia, bez pytania o dobro i zło. Dyktatura jednomyślności – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem ks. prof. Robert Skrzypczak.

Emerytury
Stażowe