"Kancelaria Sejmu dołoży wszelkich starań, by 34. posiedzenie Sejmu odbyło się w Sali Posiedzeń; jeżeli jednak normalna praca Izby nie będzie możliwa, podjęto decyzję o przystosowaniu Sali Kolumnowej do przeprowadzenia obrad" – poinformowała na Twitterze Kancelaria Sejmu.
Według sondażu IBRiS dla „Rzeczypospolitej” Polacy za lidera opozycji uważają… Pawła Kukiza. 0 proc. Polaków nie widzi wśród opozycjonistów polityka, który mógłby być rywalem Jarosława Kaczyńskiego. A jeśli już go potrafią odnaleźć to jest nim Paweł Kukiz z 24 proc. wskazań. Prawdziwą porażkę zanotowali politycy z tzw. „opozycji totalnej”, czyli Grzegorz Schetyna z PO, Ryszard Petru z Nowoczesnej i Mateusz Kijowski z KOD. Lider Nowoczesnej otrzymał 13 proc. wskazań, a 12 proc. Grzegorz Schetyna. Skompromitowany przywódca KOD zaledwie… 1 proc.
- Uważam, że wszystko ma swoje miejsce i swój czas. Śpiewy są nie na miejscu. Mam do tego dystans i nie uważam, że to jest najlepsze miejsce, żeby w tak spektakularny sposób dokumentować swoją obecność na sali sejmowej. - powiedział w rozmowie z portalem "Fakt24" lider PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział też, że protest nie zostanie przerwany, póki budżet nie zostanie jeszcze raz przegłosowany.
Wczoraj podczas konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że na stronie Sejmu RP znajduje się nagranie, na którym można zobaczyć posła PO (Sławomira Nitrasa), który bez jakichkolwiek oporów przeszukuje na sali sejmowej rzeczy pozostawione przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Nitras nie poczuwa się do winy i tłumaczy swoje zachowanie tym, że dziennikarze zostali wyrzuceni z Sejmu, a on przejął ich obowiązki. Ciekawe, co na to dziennikarze? Czy też zwykli przeglądać cudze rzeczy?
Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, znany jest już z krótkich, często dosadnych wpisów w mediach społecznościowych. Tym razem Trump skomentował działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Katoliczka Mary Wagner Boże Narodzenie spędziła w więziennej celi. Kanadyjka ponownie trafiła za kraty za walkę o życie poczętych dzieci. Narzędziem "zbrodni", które nosi ze sobą Mary, są białe i czerwone róże.
Prezydent Andrzej Duda przesłał prezydentowi Władimirowi Putinowi kondolencje w związku z katastrofą samolotu w Soczi.
13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się pierwsza debata o pakiecie dotyczącym “czystej energii” z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča, odpowiedzialnego za Unię Energetyczną. W imieniu delegacji PiS w PE wypowiedziało się trzech europosłów: Zdzisław Krasnodębski, Zbigniew Kuźmiuk oraz Jadwiga Wiśniewska.
Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser-Dudą, wspólnie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i Danielą Schadt wysłuchali w Berlinie koncertu zamykającego obchody jubileuszu 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
"Wolę zamieszki na ulicach niż PiS u władzy" - wyznaje "Gazecie Wyborczej" Stefan Niesiołowski, polityk Europejskich Demokratów. Czy to zapowiedź nowego programu wyborczego?
Premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział dymisję rządu, na czele którego stoi od lutego 2014 roku. Powodem jest przegrana w referendum konstytucyjnym.
- Jestem prezydentem, ale mam ogromny szacunek dla Jarosława Kaczyńskiego, bo ma ogromne doświadczenie i pełnił urząd premiera. To jest osoba, która w moim przekonaniu ma bardzo jasną wizję tego, jak powinny być prowadzone sprawy państwowe. I ja się generalnie z tą wizją zgadzam, bo to jest wizja, którą miał prezydent Lech Kaczyński. To jest państwo, w którym wszyscy są równi wobec prawa - powiedział w wywiadzie udzielonym stacji TVN Andrzej Duda.
"Europa przyglądała się bezradnie wyeliminowaniu Trybunału Konstytucyjnego przez nowy, narodowo-konserwatywny rząd. Teraz Jarosław Kaczyński zabrał się za podporządkowywanie sobie państwa" - pisze niemiecki dziennikarz Jan Puhl w "Der Spiegel". Autor opisuje sytuację w Polsce, opierając się m.in. na opiniach Jadwigi Staniszkis oraz tygodnika "Polityka". Przytacza ocenę Staniszkis, że Kaczyński "chce zmonopolizować władzę", co wynika z "bolszewickiego rozumienia polityki".
Postanowiłem nie być kandydatem na prezydenta - oświadczył François Hollande w środę, kilka minut po 20.00 podczas oficjalnego telewizyjnego wystąpienia w Pałacu Elyseeiskim i dodał: nie mogę powodować rozproszenia lewicy.
Podczas posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych rozpatrzona zostanie ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017. Chodzi w niej m.in. o zamrożony o pięciu lat odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Podczas poniedziałkowej (28 listopada) wizyty w Wielkiej Brytanii premier Beata Szydło spotka się z premier Theresą May na pierwszych polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. Szefowe rządów będą rozmawiały m.in. o współpracy dwustronnej, bezpieczeństwie międzynarodowym oraz sytuacji Polaków w Zjednoczonym Królestwie. - Bardzo się ciesze, że Brytyjczycy tak podchodzą do tych rozmów. Do tej pory to Francja była krajem, z którym te konsultacje były prowadzone - powiedziała o konsultacjach polsko-brytyjskich premier Beata Szydło w programie „Gość poranka” (TVP Info).
- Chcemy skonsolidować daniny osobiste, które zresztą nie są z formalnego punktu widzenia podatkami. Reforma dotyczyć będzie składek: emerytalnej, rentowej – po stronie pracownika i pracodawcy, składki chorobowej, wypadkowej, funduszu pracy oraz PIT. W praktyce jedna instytucja będzie obsługiwała tę nową daninę. Przewidujemy jej jedną stawkę – mówi w wywiadzie udzielonym „Gazecie Polskiej” Henryk Kowalczyk, minister-członek Rady Ministrów, przewodniczący Stałego Komitetu RM, zastępujący ministra Skarbu Państwa.
We Francji wybory prezydenckie odbędą się za pięć miesięcy. Centroprawica, czyli republikanie, aby wyłonić kandydata w ostatni weekend przeprowadzili pierwszą rundę prawyborów. Wyniki były zaskakujące pierwsze miejsce uzyskał były premier François Fillon, który zebrał 44,1% głosów, drugie Alain Juppé – 28,6%, zaś trzecie Nicolas Sarkozy - 20,7%.
- Gazeta Wyborcza naprawdę zakosztuje praw rynku dopiero po wyborach samorządowych, gdy te, po wygranej PIS, także przestaną ją utrzymywać z publicznych pieniędzy. G. Soros pozostanie jedynym czytelnikiem swojej gazety w Polsce - napisała na swoim facebookowym profilu posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.
- Zwolennicy KOD-u wzięli na sztandary ideę, która jest im bardzo bliska. Trybunał Konstytucyjny, jeśli ktoś zna jego genezę, powstał jako element antydemokratyczny, który ma blokować większości parlamentarne i reprezentować przegraną mniejszość - mówiła w programie "Koniec Systemu" w TV Republika prof. Krystyna Pawłowicz, poseł PiS.