Wiceminister energii Andrzej Piotrowski zapowiedział dziś w Sejmie, że nie przewiduje Istotnych podwyżek cen energii z tytułu reorganizacji górnictwa. "Nie ma powodów do obaw, żadnych istotnych podwyżek cen energii z tytułu reorganizacji górnictwa nie będzie. System będzie bardziej stabilny" - powiedział wiceminister.
Dziś Sejm przyjął uchwałę ws. umowy handlowej z Kanadą (CETA). Uchwała dotyczy m. in przyszłego sposobu ratyfikowania umowy CETA. Posłowie przyjęli, że Sejm będzie ratyfikował umowy CETA większością 2/3 głosów. Klubu Kukiz'15 wnioskował aby umowę CETA przyjąć w drodze referendum ale ten wniosek sejm odrzucił. Za uchwałą było 326 posłów. Przeciw 90, wstrzymało się 11.
Wartość aktywów OFE spadła we wrześniu o 1 proc. do 142,8 mld zł, czyli Fundusze wypracowały ujemne stopy zwrotu, a ich średnia wyniosła -0,9 proc. Oznacza to, że wartość przyszłych emerytur ludzi odkładających pieniądze w OFFe nie zwiększyła się a zmniejszyła.
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że Sąd Rejonowy w Gliwicach ogłosił upadłość Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej „Skarbiec” w Piekarach Śląskich.
290 mln zł z środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców (JZR) zostanie przekazanych do Jastrzębskich Zakładów Remontowych będących spółką zależną Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W tej sprawie podpisano specjalną umowę z Ministerstwem Skarbu Państwa. Skorzystają na tym kopalnie „Budryk” i „Knurów-Szczygłowice”.
We wrześniu odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych dotyczące polisolokat. Szacuje się, że na tym instrumencie finansowym Polacy stracili miliony złotych. O mechanizmie opowiada Jacek Gacoń autor bloga jakdorobic.com Andrzejowi Berezowskiemu.
We wtorek 27 września odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Śledczego Parlamentu Europejskiego składającego z 65 członków. Posłowie skupili się na dowodach zdobytych przez dziennikarzy o kancelarii prawno-podatkowej Mossack Fonseca. Kancelaria ta uczestniczyła w procederze unikania płacenia podatków określanego jako Panama Papers
Zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych, zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także poprawa warunków mieszkaniowych to niektóre cele „Narodowego programu Mieszkaniowego. W czasie posiedzenia Rady Ministrów została podjęła odpowiednią uchwałę dotyczącą jego przyjęcia.
Coraz bliżej do ujednoliconej daniny, która połączy PIT ze składkami na ZUS i NFZ. W tej sprawie zapadła już kierunkowa decyzja polityczna.
Niski poziom wynagrodzeń stanowi istotną barierę w budowie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Tymczasem w naszym kraju zarobki znacznej części pracowników od lat utrzymują się na poziomie ustawowego minimum. Podwyżka płacy minimalnej to dla wielu z nas wciąż jedyna szansa na wyższe wynagrodzenie.
Kiedy Ministerstwo Rozwoju, zarządzane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, podało wskaźniki makroekonomiczne na koniec lipca br. zapaliło się „żółte światełko” sygnalizując, iż gospodarka wkroczyła na ścieżkę spowolnienia.
Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu planuje, ile zarobi pieniędzy i na co je przeznaczy. Podobnie państwo kalkuluje co roku. Szacuje ile zdoła zebrać pieniędzy i jak je wyda. Tak powstaje budżet, najważniejsza obok konstytucji ustawa w państwa Polskiego.
Naszym zadaniem jest to, by od 1 stycznia 2017 r. powstała sprawna i kompetentna służba skarbowa; temu ma służyć powołanie Krajowej Administracji Skarbowej - podkreślił w środę na konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha.
Lekki elektryczny samochód dostawczy to najnowsza propozycja Ursusa. Jest to kolejny pojazd zasilany „zieloną” energią wprowadzony przez firmę na rynek.
Nowoczesna ogłosiła swój program wyborczy. Jednym z postulatów partii Ryszarda Petru jest wprowadzenie podatku liniowego z „wysoką kwotą wolną”. Tym samym Nowoczesna wróciła do planów Platformy Obywatelskiej z 2001 roku. Zdaniem zwolenników podatek liniowy ma same plusy. Przeciwnicy wskazują, że powoduje wzrost rozwarstwienia społecznego, a jego zalet nie widać. Jak jest naprawdę?
O Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) z profesorem Marianem Dobrzyńskim, którego obecne zainteresowania naukowe koncentrują się wokół neoliberalizmu, psychopatycznych zachowań w organizacji oraz przemian zarządzania wywołanych przez globalizację, rozmawia Andrzej Berezowski
Narodowy Bank Polski wydal dziś oświadczenie w którym informuje, że pozytywnie odnosi się do prezydenckiej ustawy dotyczącej kredytów walutowych i w zasadzie popiera projekt.
Wraz z tanimi liniami lotniczymi i zagranicznymi liniami autobusowymi wkroczyły do Polski promocje, w ramach których można kupić bilet za złotówkę. Polskie firmy transportowe początkowo zarzuciły konkurencji, że stosuje ceny dumpingowe, lecz wkrótce same zaczęły oferować tanie bilety. Jak to jest, że firmom opłaca się przewozić osoby, które kupiły bilet za złotówkę? Sekret tkwi w pojęciu segmentacji rynku. Co to jest segmentacja?
Decyzję agencji Moody's z piątku, na mocy której ratingu Polski "nie został zaktualizowany" skomentował dla TS dr. Waldemar Kozioł z Uniwersytetu Warszawskiego. Twierdzi, ze brak publikacji nowego raportu oznacza, że nic się nie zmieniło.
Ekonomista związany z SGH prof Mariusz-Jan Radlo wskazuje w rozmowie z TS, że agencja Moody's nie tyle nie obniżyła ratingu Polski co utrzymała rating na obecnym poziomie. Agencja ratingowa podała 9 września, że ratingu Polski "nie został zaktualizowany".