Złe wieści dla gastronomii czy branży fitness Wiadomości
Złe wieści dla gastronomii czy branży fitness

Nic nie jest przesądzone ws. obostrzeń po 28 lutego, nie widzę jednak możliwości, by otwierać kolejne branże - mówiła w TVP1 wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Kościński: Szacunkowe wpływy z VAT w styczniu wzrosły o prawie 6 proc. rdr Wiadomości
Kościński: Szacunkowe wpływy z VAT w styczniu wzrosły o prawie 6 proc. rdr

Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy z VAT do budżetu państwa były w styczniu tego roku o prawie 6 proc. wyższe niż w styczniu rok wcześniej - poinformował podczas poniedziałkowej wideokonferencji minister finansów Tadeusz Kościński.

Centralny Port Komunikacyjny wybudujemy z Koreańczykami? Już w piątek umowa! Wiadomości
Centralny Port Komunikacyjny wybudujemy z Koreańczykami? Już w piątek umowa!

Portal Money.pl dotarł do nieoficjalnych informacji, według których sztandarową inwestycję infrastrukturalną mamy realizować nie z Chińczykami czy Brytyjczykami, ale z Koreańczykami. Według informacji Money.pl umowa z rządem Korei Południowej oraz lotniskiem Incheon ma być podpisana już w piątek.

Premier: Szczepienia i odpowiedzialność - najlepsza droga do jak najszybszego otwarcia gospodarki Wiadomości
Premier: Szczepienia i odpowiedzialność - najlepsza droga do jak najszybszego otwarcia gospodarki

Mam nadzieję, że odporność zbiorowa, którą stopniowo nabywamy dzięki szczepieniom, doprowadzi do przygaszenia pandemii na tyle, że będziemy mogli otworzyć gospodarkę jak najszerzej; szczepienia i nasza odpowiedzialność to najlepsza droga do jak najszybszego otwarcia gospodarki - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Ile zapłacimy za mieszkanie w 2021 ― prognozy ekspertów Wiadomości
Ile zapłacimy za mieszkanie w 2021 ― prognozy ekspertów

Kryzys trwa, a rynek nieruchomości rozkwita ― do takich wniosków doszli niemal wszyscy eksperci, sporządzając podsumowania roku 2020. Już wiemy, że rynek nie stracił na aktywności kupujących, ani na bogactwie oferty deweloperskiej ― w 2020 deweloperzy budowali i oddawali do użytku nowe mieszkania, a Polacy chętnie je kupowali.

Wielka Brytania i Francja luzują wymogi dotyczące testów na koronawirusa dla kierowców ciężarówek Wiadomości
Wielka Brytania i Francja luzują wymogi dotyczące testów na koronawirusa dla kierowców ciężarówek

Kierowcy ciężarówek, powracający do Francji z Wielkiej Brytanii, nie będą już musieli przechodzić testu na obecność koronawirusa, jeśli spędzili w tym kraju mniej niż 48 godzin – poinformował w niedzielę brytyjski minister transportu Grant Shapps.

USA nie zdecydowały się na nowe sankcje za Nord Stream 2 Wiadomości
USA nie zdecydowały się na nowe sankcje za Nord Stream 2

Departament Stanu USA nie zdecydował się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2; na listę sankcyjną wpisano jedynie barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus – podały w sobotę Radio Swoboda i agencja Bloomberg.

USA nie dopisały niemieckich firm na czarną listę sankcji wobec Nord Stream 2 Wiadomości
USA nie dopisały niemieckich firm na czarną listę sankcji wobec Nord Stream 2

Jak informuje serwis Bloomberg, administracja Joe Bidena przedstawiła nową listę firm, które są objęte sankcjami za udział w projekcie Nord Stream 2. Znalazł się tam m.in. statek Fortuna i jego właściciel KVT-Rus.

Hotele tylko dla dorosłych? Rząd rozważa dodatkowe obostrzenia Wiadomości
Hotele tylko dla dorosłych? Rząd rozważa dodatkowe obostrzenia

Hotele tylko dla osób powyżej 18. roku życia, a także ponowne zamknięcie stoków narciarskich to scenariusze rozważane przez rząd Mateusza Morawieckiego – donosi Wirtualna Polska.

Fabryka Northvolt na polskim Wybrzeżu. Nawet 500 miejsc pracy Wiadomości
Fabryka Northvolt na polskim Wybrzeżu. "Nawet 500 miejsc pracy"

Na polskim Wybrzeżu powstanie zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

Zyska: Punktem odniesienia tempa transformacji energetycznej – konkurencyjność gospodarki Wiadomości
Zyska: Punktem odniesienia tempa transformacji energetycznej – konkurencyjność gospodarki

Punktem odniesienia dla tempa transformacji energetycznej, której częścią jest odchodzenie od węgla w energetyce, powinna być konkurencyjność gospodarki – uważa wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wskazuje na potrzebę działań osłonowych wobec grup dotkniętych transformacją.

„Rz”: Hekatomba w gastronomii. Sprzedaż na wynos czy z dowozem prowadzi tylko co piąta firma Wiadomości
„Rz”: Hekatomba w gastronomii. Sprzedaż na wynos czy z dowozem prowadzi tylko co piąta firma

Sytuacja branży gastronomicznej jest katastrofalna. Sprzedaż na wynos czy z dowozem do klienta prowadzi tylko co piąta firma, co pozwala na wypracowanie góra 10 proc. wcześniejszych obrotów – podaje w czwartek "Rzeczpospolita".

W pandemii pijemy mniej piwa Wiadomości
W pandemii pijemy mniej piwa

Niepewna sytuacja pandemiczna, liczne obostrzenia w działalności sektorów powiązanych z piwowarstwem, a także podwyżka akcyzy, zaowocowały spadkiem sprzedaży piwa w 2020 roku, zwłaszcza w segmencie alkoholowych lagerów. Równolegle piwa bezalkoholowe kolejny raz zanotowały wzrost popularności i po raz pierwszy osiągnęły wartość 1 miliarda złotych.

Nieoficjalnie: Rząd myśli o powrocie do obostrzeń. Na pierwszy ogień wyciągi Wiadomości
Nieoficjalnie: Rząd myśli o powrocie do obostrzeń. Na pierwszy ogień wyciągi

O zmianie tendencji ws. fali zakażeń koronawirusem w Polsce pisał wczoraj minister zdrowia. "Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu" - uważa Adam Niedzielski. Dziś "Dziennik Gazeta Prawna" zapowiada ewentualny powrót do obostrzeń pandemicznych.

Polska została ważniejszym partnerem handlowym dla Niemiec od Francji Wiadomości
"Polska została ważniejszym partnerem handlowym dla Niemiec od Francji"

Polski Instytut Ekonomiczny jest publicznym think-tankiem. Zajmuje się analizami ekonomicznymi i popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz zagranicą. Jego szef Piotr Arak udzielił wywiadu portalowi DoRzeczy.pl

Polski Instytut Ekonomiczny: Zrealizowano 67 proc. flagowych projektów planu Morawieckiego Wiadomości
Polski Instytut Ekonomiczny: Zrealizowano 67 proc. flagowych projektów "planu Morawieckiego"

67 proc. flagowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zostało zrealizowanych - mówi dyrektor PIE Piotr Arak. Zreformowano lub stworzono m.in. PFR, BGK, PAIH - instytucje, które wpłynęły pozytywnie na minimalizację szoku wywołanego koronakryzysem - dodaje.

Przedstawiciel najbogatszego państwa w UE przyjechał do Polski prosić o rady nt. dobrego radzenia sobie gospodarki w COVID Wiadomości
"Przedstawiciel najbogatszego państwa w UE przyjechał do Polski prosić o rady nt. dobrego radzenia sobie gospodarki w COVID"

Według danych GUS produkt krajowy brutto w całym 2020 roku zmniejszył się o 2,8% w porównaniu z rokiem 2019. Jego skala jest mniejsza niż pierwotnie przewidywano na początku pandemii. - Polska uchroniła się przed recesją, nasza gospodarka jest odporna na kryzys - przekonuje premier Mateusz Morawiecki. Również dane Komisji Europejskiej wskazują, iż recesja w Polsce jest jedną z najniższych w UE. Ciekawą anegdotę opowiedział w mediach społecznościowych Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który twierdzi, iż ambasador Luksemburga w Polsce spotkał się z nim, by pomówić o przyczynach tak dobrego radzenia sobie polskiej gospodarki w czasach pandemii Covid-19.

Skutki zielonego szaleństwa. Przerwy w dostawach prądu w Teksasie Wiadomości
Skutki "zielonego" szaleństwa. Przerwy w dostawach prądu w Teksasie

Jak donosi portal branżowy WNP, w Teksasie wobec mroźnej zimy, która powoduje rekordowy pobór prądu, pojawiły się przerwy w dostawach. Ma to związek z tym, że spora część elektrowni wiatrowych przestała działać.

MRPiT: Polska na drugim miejscu w UE we wzroście w produkcji przemysłowej Wiadomości
MRPiT: Polska na drugim miejscu w UE we wzroście w produkcji przemysłowej

Polska ze wzrostem produkcji przemysłowej o 6,1 proc. rok do roku, osiągnęła drugi najlepszy wynik wśród krajów UE - podkreślił wiceszef resortu rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Nadwyżka w handlu zagranicznym Polski w 2020 wyniosła niemal 7 proc. PKB Wiadomości
Nadwyżka w handlu zagranicznym Polski w 2020 wyniosła niemal 7 proc. PKB

Nadwyżka w handlu zagranicznym Polski w 2020 r. wyniosła niemal 7 proc. PKB - wskazał główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak odnosząc się do poniedziałkowych danych NBP.

Emerytury
Stażowe