Polska powinna skorzystać na zmianach w światowych łańcuchach dostaw, które zaczęły się wskutek pandemii – uważają ekonomiści, z którymi rozmawiał PAP. Część międzynarodowych korporacji przeniesie produkcje bliżej największych rynków zbytu, takich jak USA czy UE – mówią.
Białorusi reżim traci to, co ma najcenniejszego – wysokiej klasy specjalistów IT – relacjonuje serwis money.pl.
Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest niemal ukończona, dobudować należy około 100 km tego gazociągu – powiedział w czwartek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak w Petersburgu, podczas odbywającego się tam międzynarodowego forum ekonomicznego.
Polska odnotowała jeden z najwyższych wskaźników zatrudnienia obywateli spoza UE. Wyższy wskaźnik miały tylko Czechy i Litwa – wynika z danych Eurostatu.
Ulgi podatkowe wspierające wejście polskich firm na giełdę, na inwestowanie przez fundusze VC oraz dla przedsiębiorstw ratujących firmy w słabej kondycji - to niektóre rozwiązania wspierające rozwój firm w Polskim Ładzie, o których poinformował szef MF Tadeusz Kościński.
Projekt ustawy odległościowej dot. liberalizacji zasady 10H powinna trafić do parlamentu we wrześniu lub październiku - oceniła wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka. Podkreśliła, że dziś nie ma tańszego i efektywniejszego źródła niż energetyka wiatrowa na lądzie.
PKB w I kwartale spadł o 0,9 proc. r/r. Szczegóły dzisiejszego odczytu skłaniają nas do rewizji w górę prognozy PKB na cały 2021 rok - wzrośnie on naszym zdaniem o 5,7 proc. r/r. – napisano w komentarzu mBanku do wyników GUS.
Pieniądze, jakie Orlen wypłaca na odprawy dla dziennikarzy Polska Press, nie są publiczne – powiedział w niedzielę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Nawet o 70 proc. mniej rezerwacji na okres wakacyjny mają hotelarze i kwaterodawcy pod Tatrami wobec okresu sprzed pandemii. Zwykle na koniec maja większość miejsc noclegowych była już sprzedana – wynika z informacji agencji doradczo-marketingowej dla branży hotelarskiej.
Wicepremier Jacek Sasin, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów, wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio oraz liderzy związków zawodowych podpisali w piątek w Katowicach umowę społeczną dla górnictwa.
W czerwcu przedstawimy projekt ustawy ws. podwyższenia kwoty wolnej od podatku - przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. Ocenił ponadto, że w najbliższych miesiącach produkcja przemysłowa w kraju powinna być "znakomita".
Ogłoszona w poprzednim tygodniu jednoosobowa decyzja hiszpańskiej sędzi TSUE Rosario Silva de Lapureta o konieczności zastosowania w ramach tzw. środków tymczasowych, decyzji o zaprzestaniu wydobycia węgla brunatnego na potrzeby elektrowni Turów, ku zdumieniu dużej części polskiej opinii publicznej, została bez żadnych warunków zaakceptowana przez takie „tuzy” polskiej sceny politycznej jak Rafał Trzaskowski, czy Szymon Hołownia.
Pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19 - podaje Prawo.pl. W opinii ekspertów, cytowanych przez portal, determinacja pracodawców, aby wrócić do normalności jest na tyle duża, że gotowi są wziąć na siebie nawet ryzyko przegranej sprawy przed sądem pracy.
Wzrosty produkcji objęły 32 z 34 branż. Po odsezonowaniu produkcja wzrosła o 44,7 proc. r/r, a poziom produkcji jest o 6,3 proc. wyższy niż przed pandemią – napisano w komentarzu PKO BP do poniedziałkowych danych GUS.
Mamy do czynienia z trzema nowymi, zasadniczymi okolicznościami ws. kopalni Turów; po pierwsze to budowa ekranu zabezpieczającego wodę, po drugie nawet w przypadku zamknięcia kopalni nadal trzeba by pompować wodę, trzecia sprawa, to wydanie nowej koncesji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Elektrownia Bełchatów pracuje stabilnie – zapewniła w niedzielę spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). Po sobotnim pożarze odłączono blok energetyczny nr 14, do którego węgiel dostarczał uszkodzony częściowo transporter. Obecnie prąd produkuje sześć jednostek.
Przy okazji pandemii i wynikających z tego kłopotów z transportem towarów, a w ostatnich miesiącach kilkukrotnym wzrostem kosztów frachtu, sąsiedztwo obu krajów staje się bardzo istotne z punktu widzenia atrakcyjności Polski w łańcuchu dostaw dla niemieckiego przemysłu – powiedział PAP Tomasz Ślagórski, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Składanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej, odejście od corocznych naborów i wypłata świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej – to planowane przez MRiPS zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Ponadto świadczenia mają być wypłacane przez ZUS, a nie przez samorządy.
Według niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis) po I kwartale tego roku Polska jest już na 3 miejscu największych eksporterów do Niemiec, wyprzedzają nas pod tym względem tylko Chiny i Niderlandy.
Chcielibyśmy, aby Rada Ministrów zaakceptowała ostateczny projekt zmian podatkowych w ramach „Polskiego Ładu” wczesną jesienią - oświadczył w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.