Agencja Moody's nie dokonała w piątek 11 września aktualizacji oceny kredytowej Polski. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.
W obecnej rzeczywistości gospodarczej powszechnie mówi się, że wielkie przedsiębiorstwa powinny nie tylko skupić się na zarabianiu pieniędzy ale również odgrywać ważną rolę prospołeczną, czy wpływać pozytywnie na rzeczywistość rynkową. W zgodzie z tym trendem PGE zorganizowała akcję „Polskie – kupuję to!” i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że była to oddolna inicjatywa. Akcję zorganizowali pracownicy koncernu, a pomysł wsparła Grupa PGE. W ostatnim czasie w ramach akcji, PGE postanowiła także podjąć współpracę z twórcami aplikacji Pola, dzięki której w szybki sposób sprawdzimy, czy dany produkt został wyprodukowany w Polsce.
Tegoroczny deficyt budżetu państwa może być niższy niż 109 mld zł zaplanowanych w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2020 - powiedział podczas środowej sesji Q&A (pytań i odpowiedzi) na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Koncepcja tzw. gigafabryki na Śląsku mogącej zaopatrzyć rocznie tysiąc farm fotowoltaicznych – znalazła się wśród rozwiązań zarekomendowanych w raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej. Zainteresowanie tą inwestycją wyraził Polski Fundusz Rozwoju.
Zgodnie z nowymi przepisami europejskimi, które w Polsce mają wejść w życie z końcem roku, nie będzie obowiązku rejestracji każdego drona. Natomiast będzie obowiązek rejestracji operatora bezzałogowego statku. Rejestracji będzie można dokonać na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Białoruś zarabia duże pieniądze na kolejowym tranzycie towarów z Chin do Europy. Zapowiedź wprowadzenia przez ten kraj sankcji w postaci zamknięcia dla tranzytu, to jedynie polityczne straszenie – ocenił w rozmowie z PAP rzecznik PKP Cargo Krzysztof Losz.
Plan systemowych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego wbrew wcześniejszym zapowiedziom może nie powstać do końca września – ocenili uczestnicy piątkowego spotkania zespołu do spraw transformacji górnictwa w Katowicach.
Spotkanie liderów biznesu i polityków na dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym (WEF), które miało odbyć się w styczniu 2021 r., zostało odwołane ze względu na pandemię koronawirusa. Organizatorzy planują zorganizować wydarzenie na początku przyszłego lata – podała w środę agencja Reutera.
Pandemia koronawirusa może otworzyć drogę do ekspansji dla niektórych firm z Trójmorza - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Kryzys może okazać się też szansą na redefinicję modelu gospodarczego i zmniejszenie zależności od kapitału zagranicznego - dodaje.
Produkt Krajowy Brutto Niemiec w II kwartale 2020 r. spadł o 9,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden w II wyliczeniu.
Rząd Francji opóźni przedstawienie wartego 110 mld euro planu ożywienia gospodarki po kryzysie wywołanym przez koronawirusa. Zamiast we wtorek zostanie on zaprezentowany w pierwszym tygodniu września – poinformował w sobotę rzecznik rządu Gabriel Attal.
Szybko rośnie wartość firm technologicznych. Wycena Apple’a przebiła 2 bln dol. To 15 razy więcej niż wydatki polskiego budżetu w tym roku - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".
Trwają intensywne prace rozruchowe bloku 910 MW w Jaworznie. Ich kulminacyjnym momentem była synchronizacja jednostki z krajową siecią elektroenergetyczną. Dokończenie rozruchu i przekazanie bloku 910 MW do eksploatacji, jest priorytetem wszelkich decyzji i działań podejmowanych przy realizacji bloku.
3 proc. wzrost sprzedaży w lipcu jest dużym pozytywnym zaskoczeniem - ocenia menedżerka z banku DNB Magdalena Szlezyngier. Dodaje, że konsensus prognoz rynkowych zakładał ujemną dynamikę sprzedaży detalicznej o poziom maksymalnie 3 proc. rdr.
Dzięki udanej polityce budżetowej czterech poprzednich lat możemy sobie pozwolić sobie w tym roku na zwiększenie niespodziewanych wydatków. Tego kryzysu nikt nie był w stanie przewidzieć – powiedział w czwartek na konferencji minister finansów Tadeusz Kościński.
Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji budżetu na 2020 r.; założono w nim, że deficyt wyniesie 109,3 mld zł wobec zakładanego wcześniej zerowego deficytu – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Tysiące polskich firm są zainteresowane rozszerzeniem współpracy z Białorusią – twierdzi główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński, odnosząc się do zaakceptowania przez Grupę Wyszehradzką planu wsparcia m.in dla białoruskich przedsiębiorców.
Senator Prawa i Sprawiedliwości, doktor nauk medycznych oraz inicjator projektu dotyczącego polskiego leku na COVID-19 mówił dziś w rozmowie z rp.pl na temat perspektyw w leczeniu i produkcji stworzonego w Lublinie leku bazującego na osoczu ozdrowieńców.
Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk rezygnuje ze stanowiska. Informację przekazaną przez samą Buk na Twitterze potwierdziło we wtorek PAP Ministerstwo Cyfryzacji.
Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę na niekorzystne z punktu widzenia gospodarczego, ekologicznego i społecznego tendencje w hodowli.