Aż 61 proc. przedsiębiorców działających na wielu rynkach przekazuje poufną dokumentację swoich zatrudnionych drogą mailową, informuje "Puls Biznesu".
Tylko 180 bezrobotnych skierowanych do pracy przez agencje zatrudnienia utrzymało ją przez co najmniej 6 miesięcy, donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Wyniki współpracy pośredniaków i agencji zatrudnienia są bardzo słabe.
Na włocławskiej Tamie odbyły się wczoraj uroczystości związane z 32 rocznicą śmierci patrona Solidarności - błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Pasłęk to kolejny odbiorca "żółtej kartki". Miasto nie zastosowało się do obowiązującego w przetargach publicznych prawa i nie zastosowało klauzul społecznych przy zamówieniu publicznym.
Ministerstwo Rozwoju w przetargu na "Sukcesywne świadczenie usług przeprowadzkowo - transportowych" nie nałożyło na wykonawcę i podwykonawców wymogu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę. Otrzymało więc "żółtą kratkę" od Solidarności i FundacjiCSR.
Na uroczystym plenarnym posiedzeniu w Pałacu Prezydenckim, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło, Rada Dialogu Społecznego podsumowała swój pierwszy rok działalności. Prezydent powołał na członka rady minister Elżbietę Witek, która ma m.in. wzmocnić komunikację z rządem. Nowym przewodniczącym, na kolejną roczną kadencję została przedstawicielka pracodawców prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz.
Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z 7 do 21 dni - takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje zespół do spraw prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. To będzie pierwsza inicjatywa legislacyjna Rady.
Stanowisko w sprawie CETA, sprawy wewnątrzzwiązkowe. Zakończyły się obrady Komisji Krajowej w Jeleniej Górze. To przedostatnie spotkanie członków KK przed XXVIII Krajowym Zjazdem Delegatów NSZZ "Solidarność".
Coraz więcej Polaków jest gotowych zapłacić więcej za produkty firm rodzinnych, niż za ich odpowiedniki wytworzone przez inne przedsiębiorstwa - wynika z raportu Fundacji Firmy Rodzinne, podaje portal forsal.pl. Wolimy też pracę w firmie rodzinnej, niż w korporacji albo urzędzie publicznym.
Organizacja pracy Rady i jej zespołów, organizacja Biura. Pierwsze posiedzenia, pierwsze opinie, pierwsze uchwały. Wszystko było pierwsze. Bo też i po raz pierwszy na czele instytucji dialogu społecznego w Polsce stanął nie przedstawiciel rządu, ale jednej z organizacji partnerów społecznych - Przewodniczący NSZZ „Solidarność” – Piotr Duda. Cały sztab ludzi Solidarności pracował, żeby się udało. Szło przecież o to, by udowodnić, że, jak powiedział Henry Ford: „połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces'. Dziś już wiemy, że się udało.
Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki zaprasza na obchody 32. rocznicy śmierci ks. Jerzego.
Danuta Wojdat z Działu Branżowego - Konsultacyjnego KK NSZZ "Solidarność" została wybrana przez reprezentantów grupy związkowej na wiceprzewodniczącą Rady Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). W ubiegłym tygodniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska powołała członków Rady na 2 oraz 4-letnią kadencję.
Coroczna konferencja na temat Europejskich rad zakładowych odbyła się w Brukseli. Jej tematem przewodnim była digitalizacja i związane z tym wyzwania dla pracowników korporacji ponadnarodowych.
Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego przygotowuje Sprawozdanie w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych. Obecna wersja projektu sprawozdania (TUTAJ) napawa sporym optymizmem. "Solidarność" oczekuje włączenia do filaru wszystkich państw UE.
Ponad połowa polskich pracowników jest niezadowolona z wysokości swoich zarobków. W skali świata bardziej niezadowoleni z wysokości pensji są tylko Chińczycy. Sześciu na dziesięciu Chińczyków uważa, że za mało zarabia. Co trzeci Polak martwi się również utratą pracy i to pomimo tego, że bezrobocie w naszym kraju spada.
Życzenia od szefa "Solidarności"
Pozostało już tylko kilka dni do ubiegania się o prestiżowy certyfikat "Pracodawca Przyjazny Pracownikom". Aplikacje przyjmowane są do 15 października. Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Na nasze życie publiczne kładzie się cień nierozliczonej przeszłości. Trudno żyć w kraju, gdzie dotąd nie sporządzono rzetelnego rachunku win i zasług, gdzie zacierano różnicę między prześladowcą i prześladowanym, między patriotyzmem a zdradą – piszą więzieni w latach 80-tych działacze „Solidarności” i członkowie naszego Związku w odpowiedzi na list otwarty 32 opozycjonistów do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyrażają oni zaniepokojenie obecną sytuacją polityczną, pisząc o „ideowym nawrocie do czasów sprzed 1989 r.”, zarzucając, że „obóz rządzący wysługuje się ugrupowaniami, których program i praktyka niebezpiecznie zbliża się do faszyzmu”, a historia „na wzór bolszewicki” staje się elementem propagandy.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), reprezentowany przez trzech swoich polskich członków: Janusz Pietkiewicz (Grupa Pracodawców), Andrzej Adamczyk z "Solidarności" (Grupa Pracowników) i Krzysztof Balon (Grupa Innych Podmiotów), weźmie udział w debacie z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w Polsce w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych w dniu 17 października o godzinie 10.00.
85 procent Polaków w wieku 18-44 lat, bierze pod uwagę konieczność korzystania na starość z co najmniej kilku źródeł utrzymania, wynika z badania CBOS. Tylko 12 procent badanych wskazuje na emeryturę jako jedyne źródło przyszłego dochodu.