23 stycznia Komisja Europejska zorganizowała konferencję wysokiego szczebla poświęconą europejskiemu filarowi praw społecznych.
Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez związki zawodowe i pracodawców z Rady Dialogu Społecznego. Chodzi o wydłużenie terminów na wniesienie odwołania do sądu pracy do 21 dni. Druga zmiana to wprowadzenia mediacji do sporów w stosunkach między pracodawcą a pracownikiem.
W zespole RDS ds. rozwoju dialogu społecznego, związki zawodowe i pracodawcy oraz MRPiPS przedstawili wstępne propozycje do nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Solidarność proponuje kluczową zmianę istotnie wzmacniającą samodzielność Rady a także finansowe wsparcie dialogu w województwach.
Reforma zdrowia jeszcze szczególnie trudna, a materia bardzo wrażliwa. Jednak to rząd jest z mocy Konstytucji odpowiedzialny za ochronę zdrowia Polaków – mówiła 19 stycznia br. na Posiedzeniu Plenarnym Rady Dialogu Społecznego premier Beata Szydło. Dodała, że potrzebny jest na to jednak czas i dialog na argumenty.
Monika Olejnik, prof. Czachorowski, portal mygorszysort.pl, czy wcześniej Henryk Wujec – to tylko kilka z przykładów osób, czy mediów, które przepraszały szefa Solidarności Piotra Dudę za pomówienia o rzekomą służbę w ZOMO. W kolejce są m.in.: wiocha.pl, Michał Kamiński i Paweł Olszewski. Miał być i Jarosław Wałęsa, ale dość pokrętnie wycofał się z wpisu na swoim profilu.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (PO) sprzeciwia się kandydaturze Krzysztofa Wyszkowskiego do nowej Rady Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). Każdy z członków założycieli ma suwerenne prawo zgłaszania swoich kandydatów i sprzeciw Adamowicza jest niedopuszczalny, komentuje Bogdan Biś, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.
51 proc. ankietowanych wraz z nowym rokiem oczekiwałoby podwyżki wynagrodzenia, 56 proc. spodziewa się premii - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad pt. "Monitor Rynku Pracy". W ubiegłym roku 49 proc. Polaków spodziewało się podwyżek wynagrodzenia, a 54 proc. liczyło na premię
Medale dla ukrywających działaczy solidarności w latach 1981-1989 wręczono w siedzibie NSZZ Solidarność Region Mazowsze. Organizatorem był region podlaskiej "S".
NSZZ „Solidarność” wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy będzie prowadzić wspólną akcję mającą na celu wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej. – To cenna inicjatywa! Wsparcie Solidarności, która ma swoje struktury w całym kraju bardzo jest nam potrzebne – odpowiedział Roman Giedrojć, Główny Inspektor Pracy.
W tym tygodniu Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych. Inicjatywa ta ma na celu m.in. zwiększenie poziomu bezpieczeństwa socjalnego obywateli UE.
NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia o uruchomienie wspólnej akcji mającej na celu wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej przy umowach zleceniach. Jest to reakcja na coraz liczniejsze sygnały, że wielu pracodawców nie przestrzega obowiązującej od stycznia tego roku 13-złotowej stawki minimalnej.
Krajowy Sekretariat Nauki i Oświaty NSZZ "Solidarność" apeluje do Anny Zalewskiej, ministra edukacji narodowej o przywrócenie wychowawcom z domów dziecka statusu nauczyciela.
Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.
Metka na obuwiu "Made in Europe", która dla wielu klientów jest oznaką godziwych warunków pracy i przyzwoitej zapłaty dla pracowników wcale nie oznacza, że tak właśnie dzieje się naprawdę. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie w ramach kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty opublikowała raport "Praca za grosik. Realia pracy w przemyśle obuwniczym w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Polsce, Rumunii i na Słowacji".
Przed nami pierwszy rok zmian w systemie oświaty. Zmiany będą duże i dotkną uczniów w każdym wieku, rodziców oraz nauczycieli. Czy polska szkoła przejdzie je płynnie, sprawnie i profesjonalnie, tak aby dla nauczycieli i uczniów była to dobra zmiana? Co takiego dzieje się w edukacji, co uzasadnia taki pośpiech w przeprowadzeniu poważnych zmian strukturalnych i programowych, za jakie pieniądze, z kim konsultowanych?
Solidarność co roku upamiętnia rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W 35. rocznicę tych tragicznych wydarzeń Region Wielkopolska Południowa oddał cześć tym, którzy walczyli o wolną Polskę.
Czy dobra zmiana w ochronie zdrowia jest możliwa? To pytanie, które już ponad rok po wyborach parlamentarnych nadal pozostaje bez odpowiedzi. Od wielu lat sytuacja służby zdrowia jest źle oceniana, zarówno przez pacjentów, personel medyczny, związki zawodowe jak i ekspertów w tej dziedzinie. Długo oczekiwana strategia zmian w systemie ochrony zdrowia przedstawiona przez obecnego Ministra Zdrowia w dużej mierze nie spełniła oczekiwań i propozycji wnoszonych przez NSZZ „Solidarność”. O tym co wydarzyło się w bieżącym roku i co czeka nas w nadchodzącym 2017 roku mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Komisja Certyfikacyjna dokonała oceny wniosków nadesłanych na konkurs "Pracodawca Przyjazny Pracownikom", m.in. biorąc pod uwagę przestrzeganie prawa pracy, zawieranie układów zbiorowych pracy, zatrudnianie pracowników na czas nieokreślony, uzwiązkowienie oraz funkcjonowanie rady pracowników.
Po dwóch latach od powołania do życia organizacji związkowej we wrocławskim oddziale Amazon Fulfillment Poland i kilku miesiącach intensywnej kampanii organizowania pracowników zatrudnionych w magazynach amerykańskiego giganta, pomiędzy przedstawicielami pracodawcy i Komisją Zakładową podpisane zostało Porozumienie o współpracy. „Solidarność” jest pierwszym związkiem zawodowym na świecie, któremu udało się zawrzeć umowę z największym przedsiębiorstwem handlowym globu.
Możliwość porozumienia się głównych sił parlamentarnych powoduje, że należy w tym momencie powstrzymać się od czynnych działań. - Trzeba dać szansę na powrót do normalności – zdecydowała Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która wczoraj obradowała w Gdańsku na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu.