"Czy to będzie ostatnie Air Show, na którym mielecki Black Hawk będzie prezentowany jako symbol nowoczesności i siły polskiego przemysłu zbrojeniowego? W cieniu unieważnionego postępowania pojawia się pytanie o przyszłość tych maszyn – i całej fabryki w Mielcu" - pisze Bartłomiej Duszkiewicz, przewodniczący Solidarności w PZL Mielec.
W czwartek 28 czerwca 1956 roku o godz. 6.30 uruchomiono główną syrenę w Zakładach im. Józefa Stalina Poznań (ZISPO – ówczesna nazwa Zakładów Przemysłu Metalowego Hipolita Cegielskiego). Dla zgromadzonych w nich robotników – niezadowolonych ze swojej sytuacji bytowej, rozczarowanych pogarszającymi się warunkami pracy i ignorowaniem ich żądań przez władze – był to sygnał do rozpoczęcia manifestacji.
400 osób straci pracę w wyniku zwolnień grupowych zapowiedzianych przez Makro Polska. Do końca września sieć zamierza zamknąć 4 hurtownie: w Rybniku, Słupsku, Toruniu i Zabrzu.
W lipcu miną dwa ważne terminy, o których powinni pamiętać przedstawiciele organizacji związkowych. Niedopełnienie obowiązków o czasie może skutkować kwestionowaniem legalności działania organizacji związkowej przez pracodawcę.
"Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” z niepokojem i oburzeniem przyjął decyzję o unieważnieniu postępowania zakupowego na śmigłowce wielozadaniowe wsparcia S-70i Black Hawk, produkowane w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo Polski, a także przyszłość ponad 1700 pracowników zatrudnionych bezpośrednio w mieleckim zakładzie oraz około 5000 osób pracujących w firmach, będących częścią łańcucha dostaw, które współtworzą potencjał przemysłu lotniczego w Polsce" - przekazali przedstawiciele rzeszowskiej Solidarności.
- Wyborcza sp. z o.o., spółka zależna od Agora, planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które objąć mają do 49 pracowników, zatrudnionych w obszarze druku i wsparcia operacyjnego druku i dystrybucji - poinformowała spółka w komunikacie.
Dziś podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz obrony godności, praw i interesów pracowniczych w ramach ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ''Solidarność'' oraz za aktywność społeczną.
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" zorganizowała dziś w Warszawie konferencję informacyjną na temat działań MEN i pani minister Barbary Nowackiej w mijającym roku szkolnym.
– Jestem jedynym pracownikiem Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia pozbawianym co do zasady części motywacyjnej niestałych składników wynagrodzenia, mimo spełniania kryterium frekwencyjnego – wskazywał Dariusz Kadulski, wiceprzewodniczący MOZ NSZZ "S" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury.
''Dziś z całego serca oddajemy hołd bohaterom Czerwca 1976 roku. Dziękujemy za wytyczenie drogi, którą podążyli potem ludzie Solidarności. W jubileuszowym roku 45-lecia powstania Związku pragnę jeszcze raz przypomnieć: bez Was nie byłoby wolnej Polski'' – napisał przewodniczący KK NSZZ "S" Piotr Duda do uczestników obchodów Czerwca ’76 w Radomiu.
Organizacje związkowe działające w spółce PKP Intercity chcą podjąć dialog w sprawie podwyżek pensji dla całej załogi spółki.
W trakcie pikiety pracownicy Aquinos Bedding Poland przekazali na ręce ambasadora Portugalii swoją petycję. Udali się także pod budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Związkowcy chcą, żeby wynagrodzenia pracowników samorządowych wzrosły od lipca o 150 zł brutto więcej, niżeli wynosi propozycja Miasta Poznania.
W dniach 25-26 czerwca w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbywa się coroczne spotkanie przewodniczących i sekretarzy generalnych europejskich rad społeczno-ekonomicznych i gremiów podobnych. Wydarzenie odbywa się w ramach polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Dziś w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" doszło do niezwykłego spotkania. Gościem Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ "S", był Hubert Błaszczyk, w latach osiemdziesiątych działacz Solidarności, w stanie wojennym usunięty z korpusu sędziowskiego, więziony i represjonowany.
Podczas sesji Rady Gminy Mielec, która odbyła się 25 czerwca 2025 roku, radni jednogłośnie – przyjęli apel w sprawie unieważnienia postępowania na zakup śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk produkowanych w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu.
Już niedługo NSZZ “Solidarność” będzie świętował swoje 45. urodziny. To w Sierpniu 1980 roku narastające niezadowolenie społeczne wobec represyjnego systemu komunistycznego znalazło ujście w protestach na Wybrzeżu. O przebiegu tamtych wydarzeń opowiadali uczestnicy debaty “Wybrzeże ‘80: Narodziny Solidarność”, która odbyła się dzisiaj w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Wydarzenie zorganizował Instytut Dziedzictwa Solidarności.
MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka” zaprasza 10 lipca do udziału w akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Zdrowiem i życiem będzie można podzielić się w godzinach 9:00-16:00 w nadszybiu szybu Regis. Nad zbiórką czuwać będą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
– Cała restrukturyzacja PKP Cargo polega głównie na zwolnieniach pracowników, pozbywaniu się wykwalifikowanej kadry. Wyszkolenie jej trwa lata. Pozbycie się tych pracowników spowoduje, że nie będzie można w łatwy sposób, nawet gdyby takie decyzje zapadły, odnowić tego składu personalnego. W związku z tym spółka będzie traciła na znaczeniu. Dojdzie albo do marginalizacji, albo wręcz do likwidacji – mówił dziś na antenie Polskiego Radia Koszalin Michał Ossowski, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność".
5 lub 6 sierpnia, w dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta, Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania „Solidarność” planuje pikietę przed Sejmem, a 13 września manifestację - poinformował PAP przewodniczący Sekcji Waldemar Jakubowski. Zaznaczył, że postulaty wszystkich trzech związków oświatowych są podobne.