"Solidarność" wręcza kolejną żółtą kartkę Wiadomości
"Solidarność" wręcza kolejną żółtą kartkę

- Instytucje publiczne powinny przyczyniać się do kreowania odpowiednich standardów etycznych na rynku pracy - przypomina NSZZ "Solidarność" i wręcza żółtą kartkę Wydziałowi Zamówień Publicznych dzielnicy Włochy m. st. Warszawy. W przetargu publicznym na "Świadczenie usług pocztowych" urzędnicy nie uwzględnili wymogu zatrudniania wszystkich pracowników na podstawie umowy o pracę.

Biskupi po raz kolejny popierają projekt "Solidarności" Wiadomości
Biskupi po raz kolejny popierają projekt "Solidarności"

Biskupi obecni na 375. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie ponowili swoje poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę.

Dobrze dla gospodarki, ale z myślą o pracownikach Wiadomości
Dobrze dla gospodarki, ale z myślą o pracownikach

O planach wicepremiera Morawieckiego dla rozwoju polskiej gospodarki, zawartych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a także o pomysłach na dialog rządu z przedsiębiorcami w dzisiejszej debacie radiowej „Kapitał i praca” rozmawiali przedstawiciele organizacji pracodawców oraz NSZZ „Solidarność”.

Nie będzie komisji wspólnej rządu i przedsiębiorców Wiadomości
Nie będzie komisji wspólnej rządu i przedsiębiorców

Zrezygnowaliśmy z powołania, proponowanej wcześniej, komisji wspólnej rządu i przedsiębiorców. Będzie to jedynie wewnętrzne ciało ministerstwa rozwoju, które zajmie się wewnętrzną analizą prawa ekonomicznego – poinformował partnerów społecznych z zespołu ds. Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Śląsk. To może się źle skończyć Wiadomości
Śląsk. To może się źle skończyć

- Dla mnie wiążące są deklaracje wyborcze, że nie będą zamykane kopalnie, które posiadają złoża – mówi Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność” w wywiadzie dla najnowszego Tygodnika Solidarność. I ostrzega – zrobimy wszystko, aby ta kopalnia dalej funkcjonowała.

Dzięki żółtej kartce warunki przetargu zostały poprawione Wiadomości
Dzięki żółtej kartce warunki przetargu zostały poprawione

Międzynarodowy Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie to kolejna firma, która szybko zareagowała na żółta kartkę od "Solidarności" i zmieniła warunki przetargu publicznego, stawiając wymóg zatrudnienia wszystkich pracowników na umowę o pracę.

Pracownicy Huty Katowice domagają się udziału w wypracowanym zysku spółki Wiadomości
Pracownicy Huty Katowice domagają się udziału w wypracowanym zysku spółki

- Pracodawca zmusił was, żebyście tu dzisiaj przyszli i pokazali co myślicie o jego postępowaniu - mówił do uczestników demonstracji przewodniczący Solidarności w AMP Jerzy Goiński.

Wszelkiej pomyślności!!! Wiadomości
Wszelkiej pomyślności!!!

Wszystkim naszym Paniom, a w sposób szczególny Członkiniom i Sympatycznkom Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" składam najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet. Oby Wasza praca oraz Wasz codzienny trud zawsze były doceniane i dobrze nagradzane. Życzę pomyślności i samych sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Niepłacenie minimalnej stawki godzinowej to oszukiwanie pracownika i państwa Wiadomości
Niepłacenie minimalnej stawki godzinowej to oszukiwanie pracownika i państwa

Tak mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w Polskim Radiu 24 w audycji Gospodarczy Temat Dnia. Jak zauważył, zdarzają się przypadki niepłacenia przez pracodawców minimalnej stawki godzinowej, wynoszącej 13 złotych. Na to nie ma jednak zgody ministerstwa, ale także ZUS i Państwowej inspekcji Pracy.

Kultura potrzebuje układu zbiorowego pracy Wiadomości
Kultura potrzebuje układu zbiorowego pracy

Ponadzakładowy układ zbiorowy pracowników kultury to sprawa paląca. Tymczasem utkwiła w martwym punkcie. Zdaniem związkowców, przyczyną jest brak działań po stronie ministerstwa kultury. Był to jeden z tematów ostatniego posiedzenia zespołu RDS ds. usług publicznych.

Publiczne służby zatrudnienia w przededniu reformy Wiadomości
Publiczne służby zatrudnienia w przededniu reformy

Reformowanie publicznych służb zatrudnienia, ocena ich efektywności i problemy związane z wykorzystywaniem środków unijnych – to tematy ostatniego posiedzenia podzespołu RDS ds. reformy rynku pracy, na którym obecni byli pracownicy publicznych służb zatrudnienia z całej Polski.

Składki przy outsourcingu pracowniczym Wiadomości
Składki przy outsourcingu pracowniczym

Outsourcing pracowniczy przez ostatnie lata dał się we znaki pracownikom, których usuwano z firmy dla obniżenia jej kosztów. Tracili przy tym bezpieczeństwo socjalne, dotychczasową trwałość zatrudnienia. Jedynym ze sposób na ograniczenie tego procederu może być lepsza kontrola opłacania składek na ZUS.

Informacja po polsku i pisemny dokument dla delegowanego pracownika Wiadomości
Informacja po polsku i pisemny dokument dla delegowanego pracownika

Kraj w którym pracuje duża liczba Polaków powinien podawać informacje o warunkach zatrudnienia po polsku. Ma temu służyć specjalna strona internetowa dla pracowników delegowanych. Ponadto, w przypadku skierowania pracownika do pracy za granicę musi on otrzymać dodatkowo do podstawowych warunków jego umowy o pracę lub stosunku pracy właściwe informacje związane z jego oddelegowaniem.

Eurostat: bezrobocie w Polsce tylko 5,4 procent Wiadomości
Eurostat: bezrobocie w Polsce tylko 5,4 procent

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w styczniu 5,4 proc. - podał Eurostat. To wynik dużo poniżej średniej dla Unii Europejskiej i Strefy Euro, informuje portal money.pl.

Wypadki przy pracy. Informacja GUS Wiadomości
Wypadki przy pracy. Informacja GUS

Według GUS suma wypłacanych świadczeń z funduszu wypadkowego, w związku z wypadkami przy pracy, co roku przekracza 5 miliardów złotych, co stanowi według obliczeń EY 0,3 proc. PKB Polski. Ostatnie dane GUS pochodzą z 2015 r. W tym czasie w pracy zostało poszkodowanych 87 622 osób (304 osoby zmarły w efekcie wypadków), które w sumie przebywały 3 692 574 dni na zwolnieniach lekarskich.

Pracownicy RTV EURO AGD do Piotra Dudy - Błagamy, niech nam Pan pomoże! Wiadomości
Pracownicy RTV EURO AGD do Piotra Dudy - Błagamy, niech nam Pan pomoże!

Czy popularna sieć marketów ze sprzętem RTV/AGD oferuje swoim klientom „Miażdżącą ofertę”, kosztem „miażdżącej” oferty dla swoich pracowników? Czy raty 0% odbywają się kosztem 0% za pracownicze nadgodziny? Tak przynajmniej twierdzi grupa pracowników tej sieci. Ich zarzuty zweryfikuje PIP.

Resort rozwoju zrezygnował z Komisji wspólnej rządu i przedsiębiorców Wiadomości
Resort rozwoju zrezygnował z Komisji wspólnej rządu i przedsiębiorców

Nie będzie Komisji wspólnej rządu i przedsiębiorców, którą proponował wcześniej wiceminister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki podczas Komisji Krajowej "S": Wytwarzamy oddolną presję na wzrost wynagrodzeń Wiadomości
Premier Morawiecki podczas Komisji Krajowej "S": Wytwarzamy oddolną presję na wzrost wynagrodzeń

Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał dziś na pytania członków S w czasie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Powiedział, że programy takie jak 500+ czy płaca minimalna to wytworzenie oddolnej presji na podwyżkę wynagrodzenia. Za nim członkowie Komisji Krajowej zaczęli zadawać pytania miało miejsce podpisanie "Porozumienia ws. zabezpieczenia praw i interesów pracowników oraz funkcjonariuszy oraz zabezpieczenia realizacji zadań organów państwa w związku z wdrażaniem Krajowej Administracji Skarbowej". Porozumienie podpisali szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś i przedstawiciele Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność".

Fundusz świadczeń socjalnych w małych przedsiębiorstwach. Informacja MRPiPS Wiadomości
Fundusz świadczeń socjalnych w małych przedsiębiorstwach. Informacja MRPiPS

Jeśli u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 50 pracowników pracownicy objęci są układem zbiorowym pracy lub regulaminem wynagradzania, wówczas postanowienia o nietworzeniu funduszu świadczeń socjalnych powinien zawierać układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania, wynika z pisma, które Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej skierował do KK.

Kwiaty na grobach żołnierzy wyklętych. Obrady KK w Gdańsku Wiadomości
Kwiaty na grobach żołnierzy wyklętych. Obrady KK w Gdańsku

Wręczenie tytułu Człowieka Roku Tygodnika Solidarność, przyjęcie budżetu KK na 2017 rok, składanie kwiatów na grobach żołnierzy wyklętych oraz spotkanie z wicepremierem Mateuszem Morawieckim to najważniejsze punkty obrad dwudniowej Komisji Krajowej odbywającej się w Gdańsku.

Emerytury
Stażowe